Jedna tabletka mniej może spowodować udar i zgon
Nawet 125 mld euro rocznie kosztują w UE konsekwencje braku przestrzegania zaleceń lekarskich – to głównie koszty leczenia powikłań. W samej Europie z powodu nieprzestrzegania zaleceń umiera rocznie ok. 200 tys. osób. Leki, których się nie przyjmuje, nie działają.
Jak zadbać o lepsze przestrzeganie zaleceń terapeutycznych – zastanawiali się paneliści podczas debaty o współodpowiedzialności w terapii przewlekłych chorób cywilizacyjnych.
Niestosowanie się pacjentów do zaleceń terapeutycznych stwarza istotne – choć możliwe do uniknięcia – wyzwania dla sektora ochrony zdrowia. Poza znaczącą utratą życia inne konsekwencje to straty finansowe i nadmierne obciążenie służby zdrowia.
– Nadciśnienie tętnicze jest chorobą, która doskonale nadaje się do przeanalizowania współpracy pacjenta i lekarza – mówi prof. Andrzej Tykarski, hipertensjolog. – Coraz więcej mówimy o tzw. adherence. Termin ten oznacza przestrzeganie zaleceń farmakologicznych i niefarmakologicznych. Jest jeszcze pojęcie „persistance”, czyli pytanie, czy pacjent wytrwa w leczeniu, czy nie rzuci samej terapii. Powinniśmy też więcej mówić o „concordance”, czyli tym, czy pacjent akceptuje wspólne leczenie w obrębie zespołu terapeutycznego, do którego należą także lekarz, pielęgniarka i inne osoby – wyjaśnia ekspert.
Uprościć zalecenia
Pacjenci,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta