Roczna korekta VAT – o czym trzeba pamiętać
Pierwsza połowa roku już dawno za nami. Czas na przygotowanie i zaplanowanie zadań dotyczących obowiązków związanych z zakończeniem roku. Mowa tu chociażby o rocznej korekcie podatku od towarów i usług.
Korekta VAT nie będzie dotyczyć każdego podatnika i nie musi wystąpić każdego roku. W praktyce jednak określenie, czy dana firma ma obowiązek korekty VAT, nie zawsze jest oczywiste. Także ustalenie samej kwoty rocznej korekty VAT często przysparza podatnikom kłopotów i budzi wątpliwości, w szczególności w firmach posiadających liczne środki trwałe, dokonujących modernizacji oraz prowadzących inwestycje.
Dla podatników istotny będzie, oprócz samej metodologii VAT, sprawny proces oraz dostęp do rzetelnych danych. Warto więc odpowiednio przygotować firmę i działać efektywnie, wykorzystując także fakt, że firmy przygotowują się do obowiązku raportowania JPK – środki trwałe.
Kiedy i kto stosuje WSS...
Podatnicy wykonujący zarówno czynności opodatkowane, jak i zwolnione z VAT obliczają proporcję, czyli współczynnik struktury sprzedaży (WSS). Sposób ustalania WSS został określony w ustawie o VAT. Warto także pamiętać, że firmy, które obecnie nie mają sprzedaży mieszanej (tj. zarówno opodatkowanej, jak i zwolnionej z VAT), ale miały taką sprzedaż w latach poprzednich, także mogą być objęte obowiązkiem rocznej korekty VAT. Do tej kwestii odnosimy się w dalszej części artykułu.
Konieczność stosowania proporcji VAT kojarzy się głównie z firmami...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta