Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy wprowadzenie zamawiającego w błąd jest czynem nieuczciwej konkurencji

10 września 2024 | Biznes: Bezpieczna Firma | Monika Adamczak

Krajowa Izba Odwoławcza dopuszcza odrzucenie oferty wykonawcy, który wprowadził zamawiającego w błąd, uznając takie działanie za czyn nieuczciwej konkurencji. Istnieje jednak ryzyko, że taka kwalifikacja stanowi obejście unijnych przepisów o fakultatywnych przesłankach wykluczenia.

W dorobku Krajowej Izby Odwoławczej ukształtowała się linia orzecznicza dopuszczająca odrzucenie oferty wykonawcy jako złożonej w warunkach czynu nieuczciwej konkurencji w przypadku wprowadzenia w błąd zamawiającego, gdy błąd ten polega na zawarciu w ofercie informacji nierzetelnych lub nieprawdziwych. Kwalifikacja takiego czynu rozpatrywana jest przy tym na gruncie art. 14 ust. 1 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (dalej: uznk) lub jako czyn wpisujący się w klauzulę generalną, o jakiej mowa w art. 3 ust. 1 uznk.

Skutkiem powyższego, nawet gdy zamawiający nie przewidział możliwości wykluczenia wykonawców na podstawie tzw. fakultatywnych przesłanek wykluczenia z postępowania, wprost odnoszących się do problematyki wprowadzenia w błąd zamawiającego (art. 109 ust. 1 pkt 8 pzp lub art. 109 ust. 1 pkt 10 pzp), w orzecznictwie Krajowej Izby Odwoławczej dopuszcza się możliwość odrzucenia oferty na podstawie art. 226 ust. 1 pkt 7 pzp w zw. z art. 14 ust. 1 uznk lub art. 3 ust. 1 uznk.

Stanowiska Krajowej Izby Odwoławczej nie zawierają jednak pogłębionej analizy prawnej ww. podstawy odrzucenia oferty, w szczególności nie odnoszą się w ogóle do kwestii zgodności takiej wykładni przepisów z dyrektywą 2014/24/UE. Stanowiska te najczęściej odwołują się do ogólnych zasad prowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego oraz do oceny aksjologicznej badanego stanu faktycznego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12972

Wydanie: 12972

Spis treści
Zamów abonament