Obywatelska supermoc – procedura zmiany prawa dla początkujących
Do chwili obecnej marszałkowie Sejmów kolejnych kadencji otrzymali zawiadomienia o utworzeniu 214 komitetów inicjatywy ustawodawczej. Część z nich stało się obowiązującym prawem.
W bieżącej kadencji stało się tak z obywatelskim projektem nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, umożliwiającym finansowanie ze środków publicznych leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego (druk sejmowy nr 31). Innym przykładem jest uchwalona w 2018 r. ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz niektóre inne dni – prace nad nią zainicjował obywatelski projekt z druku nr 870.
Ćwierć wieku obowiązywania przepisów o obywatelskiej inicjatywie ustawodawczej to dobra okazja, by przypomnieć pokrótce procedurę i pomóc przyszłym komitetom skutecznie tworzyć prawo oraz uniknąć błędów popełnionych przez poprzedników.
Uchwalona w 1999 r. ustawa o wykonywaniu inicjatywy ustawodawczej przez obywateli nie jest długa – to raptem 21 artykułów zawartych na siedmiu stronach. Pozornie jest to regulacja prosta, jednak 25 lat jej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta