Wykonanie uchwały zgromadzenia spółki kapitałowej można wstrzymać
Wykonanie wadliwej uchwały zgromadzenia spółki kapitałowej może prowadzić do nieodwracalnych skutków prawnych i faktycznych. Antidotum stanowi wstrzymanie jej wykonania.
Wstrzymanie wykonania uchwały może nastąpić na wniosek osoby skarżącej uchwałę (np. akcjonariusza lub członka organu), złożony w postępowaniu o udzielenie zabezpieczenia roszczenia dotyczącego zaskarżenia uchwały.
Aby uzyskać wstrzymanie wykonania uchwały, trzeba uprawdopodobnić roszczenie o stwierdzenie nieważności lub uchylenie uchwały oraz interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia (art. 7301 § 1–3 k.p.c. w zw. z art. 249 i nast. k.s.h., art. 422 i nast. k.s.h.). Oznacza to konieczność wykazania, że skarga jest wiarygodna (uzasadniona prawnie i faktycznie), a także że konieczne jest tymczasowe uregulowanie praw i obowiązków stron w związku z postępowaniem sądowym lub arbitrażowym.
Skutki wstrzymania wykonania uchwały
Wydane przez sąd postanowienie dotyczące wstrzymania wykonania uchwały następuje w ramach postępowania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta