Patenty niezbędne do spełnienia normy a sektor MŚP
Zmiany w projekcie rozporządzenia UE w sprawie patentów niezbędnych do spełnienia normy 2017/1001 przewidują konkretny zestaw rozwiązań chroniących interesy małych i średnich przedsiębiorstw. Celowość wprowadzenia regulacji w takim kształcie pozostaje jednak wątpliwa.
radca prawny z JWP Rzecznicy Patentowi
W obszarach napędzanych technologią, takich jak sektor technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT) czy internet rzeczy (IoT), standaryzacja stała się podstawą bardzo udanego modelu innowacji opartej na współpracy. Coraz więcej produktów wdraża bowiem standardy interoperacyjności, w szczególności standardy łączności (komunikacji). Produkty i usługi związane z IoT – od rolnictwa po energetykę, usługi użyteczności publicznej, produkcję przemysłową, transport, elektronikę użytkową, handel detaliczny, opiekę zdrowotną, finanse i sektor publiczny – są już lub będą wkrótce oferowane w każdym sektorze gospodarki. Dlatego kluczowe staje się usprawnienie procesu licencjonowania technologii będących standardami.
Standardy techniczne są przeważnie ustanawiane przez komitety techniczne w organizacjach zajmujących się opracowywaniem standardów (standard development organisation – SDOs) przy udziale ekspertów technicznych i przedstawicieli biznesu. Duzi przedsiębiorcy z uwagi na posiadane zasoby oraz możliwości biorą aktywny udział w tym procesie już od wczesnego etapu. Daje im to przewagę w zakresie możliwości wpływania na ostateczny kształt normy, jak i takiego rozwoju technologii w przedsiębiorstwie, który będzie ułatwiał późniejsze zgłoszenia patentowe zgodne ze standardem. Uprawniony z patentu będzie z kolei zmotywowany do tego, aby...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta