Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Intel przespał rewolucję AI. Teraz chce przyspieszyć

10 września 2024 | Cyfrowa Rzeczpospolita | Paweł Rożyński
Prezydent Joe Biden ogłasza w Arizonie wsparcie dla Intela w wysokości 8,5 mld dol. na produkcję chipów
autor zdjęcia: Rebecca Noble / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / Getty Images via AFP
źródło: Rzeczpospolita
Prezydent Joe Biden ogłasza w Arizonie wsparcie dla Intela w wysokości 8,5 mld dol. na produkcję chipów

Po trzech latach od ogłoszenia pięcioletniego planu prezesa Pata Gelsingera, który miał uczynić go hegemonem na rynku chipów, Intel znalazł się w kryzysie. Rozważa drastyczne zmiany.

Wiosną ubiegłego roku prezes Intela Pat Gelsinger otrzymał od rady nadzorczej wyraźne żądanie: „Zwróć większą uwagę na strategię dotyczącą sztucznej inteligencji”. Wyrażono jednocześnie obawę, że koncern straci nowy, wart wiele miliardów dolarów rynek produkcji chipów dla generatywnej sztucznej inteligencji, która pojawiła się wraz z uruchomieniem ChatGPT przez OpenAI. Jak pisze „Financial Times”, Gelsinger odpowiedział utworzeniem biura AI Acceleration, którego zadaniem było koordynowanie planów odnośnie do AI w wielu segmentach biznesowych. Biurem miałby kierować Srinivas Lingam, przeniesiony do Kalifornii ze stanowiska w grupie produktów AI w Indiach.

Coś jednak poszło nie tak. Lingama nie ma już na tym stanowisku, a amerykański producent chipów pozostaje daleko w tyle za Nvidią, a nawet AMD na globalnym rynku, jeśli chodzi o sprzedaż procesorów AI. Intel spodziewa się w tym roku sprzedaży swoich najnowszych chipów Gaudi 3 na poziomie 500 milionów dolarów, w porównaniu z dziesiątkami miliardów dolarów sprzedaży procesorów graficznych Nvidii.

Intel odpowiada na tąpnięcie

Spółką wstrząsają odejścia kadry kierowniczej, zwolnienia tysięcy ludzi i spadający kurs akcji. O skali kryzysu mówią...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12972

Wydanie: 12972

Spis treści
Zamów abonament