5+2=rada wierzycieli w postępowaniu upadłościowym
W postępowaniach liczących ponad siedmiu wierzycieli rada wierzycieli składa się z pięciu członków i dwóch zastępców. W granicach wyznaczonych przez przepisy możliwe są tu pewne modyfikacje, jeśli nie odbierają radzie zdolności do działania.
Przypisy materialnego prawa upadłościowego oraz przepisy o postępowaniu upadłościowym (a zatem przepisy proceduralne) podlegają ekonomicznej wykładni prawa. Innymi słowy, w stosowaniu prawa upadłościowego należy uwzględniać ekonomiczny sens instytucji prawnych przewidzianych przez ustawodawcę.
Nie ma w prawie upadłościowym (p.u.) przepisu, który ustanawiałby regulację generalną, według której warunkiem zdolności operacyjnej rady wierzycieli (w tym zdolności do podjęcia uchwały w przedmiocie zmiany syndyka) jest permanentne (stałe) posiadanie przez ten organ pięciu członków i dwóch zastępców (5+2). Norma z art. 202 ust. 1 p.u. wskazuje, że w postępowaniach liczących ponad siedmiu wierzycieli rada wierzycieli składa się z pięciu członków oraz dwóch zastępców powoływanych spośród wierzycieli dłużnika będących uczestnikami postępowania. Niemniej jest to norma „wyjściowa”, która określa pewne standardy składu rady. Możliwe są pewne „zaburzenia” liczby członków rady, które (jeśli pozostają w zakreślonych przez ustawodawcę granicach) jednak nie odbierają jej zdolności do działania. Przykładowo rada wierzycieli, w której nastąpiłby trwały wakat jednego członka rady wierzycieli, w oczywisty sposób nie spełnia warunków rady z art. 202 ust. 1 p.u. Wakującego członka zastąpi jednak pierwszy zastępca i rada będzie w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta