Czy na karę umowną należy wystawiać fakturę?
Decyzja, czy wystawić fakturę w związku z należną karą umowną, zależy od sytuacji w danej sprawie, a nie samej jej nazwy. Kluczowy jest związek przyczynowy wzajemnych świadczeń oraz ich ekwiwalentność.
doradca podatkowy z Kancelarii KKLW Legal Kurzyński Wierzbicki sp.k.
aplikant adwokacki z Kancelarii KKLW Legal Kurzyński Wierzbicki sp.k.
Zastrzeżenie kary umownej to standardowe postanowienie w wielu kontraktach. Strony mogą umówić się, że naprawienie poniesionej przez jedną ze stron szkody, wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania niepieniężnego przez drugą stronę, nastąpi przez zapłatę określonej sumy.
Kara umowna z punktu widzenia prawa cywilnego ma charakter odszkodowawczy, więc na pierwszy rzut oka nie kojarzy się z koniecznością wystawienia faktury. Kiedy jednak przychodzi czas wykonania przelewu takiej kary, księgowa pyta o dokument źródłowy, a strony zaczynają się zastanawiać, czy może jednak faktura jest potrzebna. Decyzja, co zrobić w takiej sytuacji, ma istotny wymiar finansowy. Jeżeli bowiem podmiot, któremu należna jest kara umowna (przy projekcie inwestycyjnym może to być wiele milionów złotych), wystawi fakturę, będzie musiał wykazać w deklaracji podatek VAT należny z tego tytułu.
Charakter świadczenia
Kara umowna według przepisów kodeksu cywilnego pełni funkcję odszkodowawczą. Nie wystarczy jednak nazwać w umowie dane świadczenie odszkodowaniem, zadośćuczynieniem czy karą umową, aby zwolnić się z konieczności analizy tego świadczenia pod kątem podatkowym. Przy ocenie zasadności stosowania przepisów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta