Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Świadczenie gwarancyjne alternatywą dla kary umownej?

24 września 2024 | Dodatki Jednodniowe | Alan Majewski

Mechanizm zabezpieczenia w formie świadczenia gwarancyjnego przewiduje – w przeciwieństwie do kary umownej – absolutną odpowiedzialność dłużnika. Kluczowe są tu jednak prawidłowe zapisy w umowie.

aplikant adwokacki Kancelaria GWLEX

Strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swojego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego (art. 353¹ k.c.). W konsekwencji strony mogą umownie ukształtować zakres odpowiedzialności, kompensacji i rozkład ryzyka ponoszenia skutków niewykonania zobowiązania. W stosunkach zobowiązaniowych, zwłaszcza w obrocie profesjonalnym, coraz częściej stosowaną konstrukcją jest świadczenie gwarancyjne, które może stanowić alternatywę dla kary umownej.

Czym jest świadczenie gwarancyjne

Świadczenie gwarancyjne to – ogólnie rzecz biorąc – dodatkowe zastrzeżenie umowne (obok kary umownej), ukształtowane zgodnie z art. 353¹ k.c., nakładające na dłużnika obowiązek zapłaty określonej kwoty pieniężnej w razie niewykonania (niewłaściwego wykonania) zobowiązania wskutek okoliczności, za które dłużnik nie ponosi odpowiedzialności. W orzecznictwie sądów powszechnych wskazuje się, że taki charakter będzie miało postanowienie umowne w brzmieniu „za uchybienie terminu”, „bez względu na przyczynę niewykonania lub niewłaściwe wykonanie zobowiązania” (tak m.in. wyrok SA w Białymstoku z 29 sierpnia 2014 r., I ACa 287/14; wyrok SA w Krakowie z 7 maja 2015 r., I ACa 250/15).

Do postanowienia przewidującego świadczenie gwarancyjne nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12984

Wydanie: 12984

Spis treści
Zamów abonament