Córka musi zapłacić PIT od szybkiej sprzedaży domu po ojcu
Spadkobierca, który nabył nieruchomość po nagłej śmierci tego, kto ją pierwotnie odziedziczył, nie sprzeda jej szybko bez PIT. W takim przypadku pięcioletni termin, po upływie którego transakcja nie podlega podatkowi, biegnie od nowa.
Tak wynika z niedawnego wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) w Szczecinie. Niestety oznacza on, że szybka sprzedaż nieruchomości nabytej w spadku po nagłej śmierci pierwotnego spadkobiercy wiąże się z koniecznością rozliczenia PIT.
Spór w sprawie powstał na tle bardzo życiowej sytuacji. A chodziło o skutki sprzedaży spadkowej nieruchomości, która przez splot nieszczęśliwych okoliczności trafiła do córki pierwotnego spadkobiercy.
Był to dom, który wybudowali jego rodzice. Z wniosku o interpretację wynikało, że działkę pod jego budowę dziadkowie kupili w październiku 2002 r. A dom wybudowali w 2007 r. Dziadek zmarł w styczniu 2021 r. Cały majątek po nim w drodze dziedziczenia ustawowego przypadł jego żonie oraz synom....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta