Europa bez protekcjonizmu
W jakim kierunku poprowadzi cyfrową Europę polska prezydencja w Unii Europejskiej? – zastanawia się ekspert.
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wytyczyła w lipcowym wystąpieniu w PE nowe priorytety dla Europy. Opisywała silniejszą Unię, która buduje swój potencjał na innowacyjności i konkurencyjności gospodarczej. Przyznała, że umacnianie konkurencyjności gospodarki wymaga znacznych nakładów pracy i powinno być jednym z priorytetów władz UE tej kadencji. Realizacja tego założenia wymagałaby fundamentalnej zmiany w podejściu do regulacji w Europie. Czy nadchodząca Polska prezydencja w Radzie UE poprowadzi Wspólnotę w kierunku innowacyjności w oparciu o cyberbezpieczeństwo, rozwój usług chmurowych, kompetencje cyfrowe i technologię sztucznej inteligencji?
Prezydencja, która rozpocznie się w przyszłym roku, to okazja, by Polska zaproponowała całej UE zupełnie nowy kurs, spójny z wizją liderki KE. Choć przewodniczenie Radzie obarczone jest oczywiście ograniczeniami, to nasze przygotowania do tej roli powinny być poważne, a wśród priorytetów prezydencji powinny się znaleźć m.in. kwestie cyfrowe. To właśnie innowacyjności i kondycja gospodarki cyfrowej determinują dziś konkurencyjność rynków.
Niełatwe zadanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta