Czy urlop trzeba rozliczać odrębnie dla każdej umowy?
Gdy zatrudnienie trwa bez przerwy, na podstawie kolejno zawieranych po sobie umów o pracę, powstaje pytanie, czy wymiar urlopu wypoczynkowego można ustalić dla ciągłego okresu zatrudnienia?
∑ Pracownik był zatrudniony na 1/4 etatu w okresie 1 czerwca – 30 listopada. Po zakończeniu tej umowy zawarliśmy z nim kolejną umowę od 1 grudnia do 31 marca na 1/2 etatu. Jak rozliczyć urlop wypoczynkowy w takiej sytuacji? Drugi pracownik ma taki sam układ umów, ale na obu zatrudniony jest na pełny etat. Planujemy też przyjąć od początku roku pracownika na dwumiesięczną umowę próbną i potem na 7-8 miesięcy. Czy w takich przypadkach urlop należy rozliczać łącznie za obie umowy, skoro tworzą ciągłość? – pyta czytelniczka.
Urlop wypoczynkowy powinien zostać naliczony odrębnie dla każdej umowy. Przy ustalaniu wymiaru urlopu nie można potraktować jako całości ciągu umów, gdyż zakończenie każdej z nich kończyć się powinno rozliczeniem urlopu. Ustalenie zaś wymiaru urlopu następuje przy zatrudnieniu (nawiązaniu stosunku pracy), gdy można przyjmować jedynie ten okres pracy, który wynika z zawartej już umowy, a nie planowanych przyszłych.
Konieczna proporcja
Urlop rozliczany proporcjonalnie odnosi się do pracowników:
∑ których stosunek pracy w trakcie roku ustaje, a którzy są uprawnieni już do kolejnego urlopu (art. 1551 § 1 k.p.),
∑...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta