Eksporterzy ropy blokują odejście od plastiku
Przedstawicielom niemal 200 krajów nie udało się dojść do porozumienia w kwestii wyczekiwanego, przełomowego globalnego traktatu, mającego doprowadzić do skutecznego ograniczenia zanieczyszczenia plastikiem.
Mijający rok był wyjątkowo niekorzystny w kontekście globalnych wysiłków w zakresie walki o klimat i środowisko. Niecałe dwa tygodnie temu zakończył się szczyt klimatyczny COP29 w Baku, który zamiast ambitnych rozwiązań w kwestii wsparcia finansowego dla krajów rozwijających się i porozumienia dotyczącego odejścia od paliw kopalnych, przyniósł obietnicę minimalnego wysiłku w kwestii walki z pogłębiającym się kryzysem klimatycznym.
Niepowodzeniem zakończyła się również piąta sesja negocjacji w ramach Międzyrządowego Komitetu Negocjacyjnego ONZ (INC) ds. Zanieczyszczenia Plastikiem, w której uczestniczyło ponad 3300 osób, w tym przedstawiciele ponad 170 krajów i ponad 440 organizacji.
Oczekiwano, że prowadzone od 2022 rozmowy, mające na celu opracowanie globalnego traktatu o plastiku, w tym roku zaowocują dokumentem, który zobowiąże kraje do zmniejszenia produkcji plastiku, zwiększenia wysiłków na rzecz recyklingu oraz promowania zrównoważonych alternatyw. Według organizacji Greenpeace miał to być „najważniejszy wielostronny traktat” od czasu podpisania porozumienia klimatycznego z Paryża w 2015 roku. Niestety, rozwiązań w tym zakresie można się spodziewać najwcześniej w przyszłym roku. Wszystko wskazuje jednak na to, że uzyskanie kompromisu będzie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta