Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy zawarcie albo rozwiązanie umowy o pracę narusza przepisy?

05 grudnia 2024 | Kadry i Płace | Katarzyna Dobkowska

Umowę o pracę zawiera się na piśmie. Czy to wyklucza jej ustne zawarcie? Kiedy i w jakim trybie strony mogą rozwiązać taką umowę? Kiedy można posłużyć się mailem, sms lub komunikatorem, zachowując wymogi przepisów?

Pandemia i będąca jej następstwem rosnąca popularność pracy zdalnej zapoczątkowały swoistą rewolucję w sposobie zawierania i rozwiązywania umów o pracę. Pojawiły się pytania zarówno o zawarcie, jak i rozwiązanie umowy o pracę – czy wymaga to osobistego spotkania stron stosunku pracy i wymiany podpisanych przez nich dokumentów? Czy też można tego uniknąć, spotykając się w tym celu online i przesyłając dokumenty mailem?

∑ Czy umowę o pracę można zawrzeć ustnie?

Zgodnie z kodeksem pracy umowę o pracę zawiera się na piśmie. Forma ustna nie jest zatem prawidłowa. Co jednak istotne, forma pisemna umowy o pracę nie została zastrzeżona pod rygorem nieważności. Oznacza to, że nawet jeśli forma pisemna nie zostanie zachowana, do nawiązania stosunku pracy może dojść także w wyniku ustnych ustaleń co do jej podstawowych warunków. W takiej jednak sytuacji przepisy wymagają, by pracodawca przed dopuszczeniem pracownika do pracy potwierdził mu na piśmie ustalenia co do stron umowy, rodzaju umowy oraz jej warunków.

∑ A jeśli pracodawca nie potwierdzi tych warunków na piśmie?

Brak potwierdzenia na piśmie zawartej z pracownikiem umowy o pracę przed dopuszczeniem go do pracy stanowi wykroczenie, za które pracodawca lub osoba działająca w jego imieniu może zostać ukarana grzywną od 1000 zł do 30 000 zł. Najczęściej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 13044

Wydanie: 13044

Spis treści
Zamów abonament