Coraz dłuższe zwolnienia z powodów psychicznych
Zwiększa się liczba dni absencji chorobowej i wystawianych zwolnień. Aż 25,1 mln dni nieobecności wynika z powodu zaburzeń psychicznych.
W ciągu dziesięciu miesięcy 2024 r. wystawiono 18,3 mln zaświadczeń lekarskich z tytułu choroby własnej osobom ubezpieczonym w ZUS. Spędzili oni na zwolnieniach 199,7 mln dni. Przeciętna długość zaświadczenia to 10,91 dnia, ale przeciętny mężczyzna był w tym czasie nieobecny w pracy z powodu choroby 29,57 dnia, a przeciętna kobieta 32,24 dnia. Daje to przeciętną długość absencji chorobowej w wysokości 31,01 dnia.
W porównaniu z analogicznym okresem 2023 r. liczba dni spędzonych na zwolnieniu wzrosła o 2,3 proc., a liczba zaświadczeń lekarskich – o 3,4 proc.
Dominujące przyczyny, w tym psychiczne
Dominującą przyczyną korzystania ze zwolnień były choroby układu mięśniowo-szkieletowego i tkanki łącznej. Zaświadczenia z tego tytułu stanowiły 17,5 proc. ogółu liczby dni absencji (35 mln dni). Następne w kolejności były urazy i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta