Jaki wpływ na swoje wpłaty ma uczestnik PPK?
Uczestnik PPK może obniżyć swoją wpłatę podstawową. Może też zmieniać wysokość albo zrezygnować z wpłaty dodatkowej. Jakie warunki musi spełnić? Od kiedy pracodawca ma uwzględnić deklarację o zmianie?
Wpłata podstawowa do PPK, finansowana przez uczestnika PPK, wynosi 2 proc. jego wynagrodzenia. Jeżeli jednak wynagrodzenie uczestnika – osiągane z różnych źródeł – w danym miesiącu nie przekracza 1,2-krotności minimalnego wynagrodzenia, pracownik może obniżyć swoją wpłatę podstawową nawet do 0,5 proc. Obecnie limit 1,2-krotności minimalnej płacy wynosi 5160 zł, a od 1 stycznia 2025 r. będzie to 5599,20 zł.
Aby obniżyć wpłatę podstawową, uczestnik PPK składa podmiotowi zatrudniającemu deklarację, w której określa jej obniżoną wysokość. Może przy tym zmieniać wysokość swojej obniżonej wpłaty podstawowej, ale też zrezygnować z jej obniżenia.
Uczestnik PPK może także finansować wpłatę dodatkową do PPK – w wysokości do 2 proc. wynagrodzenia. Wysokość tej wpłaty określa w deklaracji złożonej podmiotowi zatrudniającemu. Może zmieniać wysokość tej wpłaty albo zrezygnować z jej finansowania.
Poniżej odpowiadamy na pytania pracodawców dotyczące tych zagadnień.
∑ Uczestnik PPK, zatrudniony na pół etatu, chce skorzystać z obniżenia swojej wpłaty podstawowej. Czy w takim...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta