Kafka i dwie wojny
Dla recepcji Franza Kafki dekady zostały stracone – mówi Reiner Stach, autor trzytomowej biografii autora „Procesu”. Ukazał się drugi tom „Lata decyzji".
Jaką wiedzę o życiu Kafki zawdzięczamy tylko panu?
Przede wszystkim ustalenia dotyczące Felice Bauer, niedoszłej żony Franza. Wcześniej wiedzieliśmy o niej tylko tyle, że była urzędniczką, mieszkała w Berlinie, ale to ledwie zarys cienia osoby. Na szczęście miałem okazję spotkać syna Bauer w USA, który dużo o matce i jej rodzinie opowiedział. Także o skandalach, jakie w jej domu miały miejsce, a o których Kafka niekoniecznie wiedział. Z tych informacji wyłoniła się żywa postać.
Z Prusaczką Bauer Franz był już po słowie, zaręczyny jednak szybko zerwał i skończyło się na kilkuletnim romansie epistolograficznym, pełnym udręk, fundamentalnym jednak dla kształtowania się relacji dojrzałego mężczyzny z kobietami. To miało wpływ na powstawanie „Procesu” i opisaną w niej metaforę uwięzienia.
To prawda. Rozstanie poprzedziło tworzenie „Procesu”. Niejako w formie komentarza do zerwania zaręczyn Kafka czytał byłej narzeczonej o bramie, której nie potrafi przekroczyć, choć to była droga przeznaczona były wyłącznie dla niego. Dla mnie jednak najważniejsze jest przedstawienie perspektywy Felice i jej rodziny, ponieważ przemyślenia i decyzje Kafki dobrze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta