Nie ma wątpliwości, jakich znaków towarowych nie wolno rejestrować
Znaki towarowe sprzeczne z porządkiem publicznym lub dobrymi obyczajami nie mogą być rejestrowane – wynika z przepisów zarówno unijnych, jak i polskich. Problem był jednak ze zdefiniowaniem tych pojęć. Powstał więc Dokument Wspólnej Praktyki CP14, który je wyjaśnia.
Pojęcie sprzeczności z porządkiem publicznym lub dobrymi obyczajami znajdziemy w przepisach dotyczących odmowy rejestracji lub unieważnienia znaków towarowych. Artykuł 7 ust. 1 lit. f) Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/1001 z 14 czerwca 2017 r. w sprawie znaku towarowego Unii Europejskiej (RZTUE) stanowi, że nie są rejestrowane znaki, które są sprzeczne z porządkiem publicznym lub z dobrymi obyczajami. Odpowiednik tego przepisu znajduje się także w ustawie krajowej – art. 1291 ust. 1 pkt 7 ustawy z 30 czerwca 2000 r. prawo własności przemysłowej.
Problem z interpretacją przepisów
Chociaż pojęcie sprzeczności z porządkiem publicznym lub dobrymi obyczajami na dobre zagościło w przepisach prawa, to problemów napotykała ich interpretacja. Przepisy nie zawierają definicji tego, co należy rozumieć jako „porządek publiczny” lub „dobre obyczaje”, ani nie wyjaśniają związku między tymi dwoma pojęciami. Pewnych wskazówek dostarczało orzecznictwo UE (np. w sprawie znaku Fack Ju Göhte), jednakże pojawiła się potrzeba wyeliminowania niepewności co do zasadniczych aspektów oceny tego przepisu....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta