Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy warto założyć fundację prywatną na Malcie?

06 grudnia 2024 | Biznes | Aleksander Petrys

Republika Malty zyskała międzynarodową renomę dzięki m.in. stabilności politycznej, przyjaznemu systemowi podatkowemu oraz rozwijającej się dynamicznie tradycji ustanawiania fundacji prywatnych. Jak na tle jurysdykcji maltańskiej wypada polska fundacja rodzinna?

W kolejnej publikacji z serii poświęconej zagranicznym fundacjom prywatnym przyjrzymy się regulacjom obowiązującym w Republice Malty – jednym z kluczowych europejskich ośrodków, gdzie zakładanie fundacji prywatnych odgrywa istotną rolę w lokalnym i międzynarodowym środowisku prawnym.

1. Republika Malty z perspektywy gospodarczo - ekonomicznej

Zanim przejdziemy do omówienia rozwiązań związanych stricte z fundacjami, warto zauważyć, że Malta wyróżnia się na tle innych krajów europejskich jako lider w obszarze technologii finansowej. Jest jednym z pierwszych państw na świecie, które wprowadziły kompleksowe regulacje dotyczące technologii blockchain, kryptowalut i tzw. smart contracts, zyskując miano tzw. „wyspy blockchain”. Wprowadzenie przepisów regulujących te technologie pozwoliło przyciągnąć liczne międzynarodowe firmy, w tym z sektora FinTech, które mogą korzystać z transparentnych zasad operacyjnych oraz korzystnych warunków podatkowych.

Wskaźnikami świadczącymi o silnej pozycji Malty wśród innych państw europejskich są m.in. niska stopa bezrobocia – 3,2 proc., wzrost PKB o około 5 proc. w ostatnim roku oraz stopa inflacji, która w 2024 roku wynosi zaledwie 2,5 proc. Powyższe dane ilustrują silną kondycję gospodarczą Malty, co niewątpliwie wpływa na jej atrakcyjność dla przedsiębiorców. Korzystne wskaźniki ekonomiczne, takie jak...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 13045

Wydanie: 13045

Spis treści

Reklama

Zamów abonament