Stan deweloperski z drugiej ręki
Niewykończone mieszkanie z rynku wtórnego może być droższe niż u dewelopera. Za co zgarnie premię sprzedający?
Na portalu Morizon pojawiła się oferta mieszkania w Warszawie w stanie deweloperskim w budynku z… 2006 r. 67-metrowy lokal wyceniono na ponad 1 mln zł.
Mieszkanie nie stoi jednak „gołe”od nowości. Kilka lat temu kupił je z rynku wtórnego, już wykończone, klient jednej z agencji. Chciał je urządzić od nowa z myślą o dzieciach, przywrócił więc stan deweloperski. Plany pokrzyżowało życie. Mieszkanie, którego inwestor nie zdążył wykończyć, znów trafiło do sprzedaży.
Marża dla inwestora
Rafał Bieńkowski, ekspert portalu Nieruchomosci-online.pl, zauważa, że widok nowego niewykończonego mieszkania raczej nie dziwi.
– Niektórzy właściciele odkładają rozpoczęcie prac ze względu na wysokie koszty wykończenia. W ostatnich latach nasilił się też trend kupowania nieruchomości w celach inwestycyjnych. Inwestorzy często nawet nie planowali „wykończeniówki”, zakładając droższą odsprzedaż w stanie deweloperskim – wyjaśnia. – Inaczej jest ze starszymi lokalami, które pozostają w stanie deweloperskim od lat (nie ma ich zbyt wiele w portalowej ofercie). Często ma na to wpływ zmieniająca się sytuacja życiowa właścicieli lub jakieś nieprzewidywalne zdarzenia.
Do oferty rynku wtórnego trafiło np. mieszkanie w stanie deweloperskim w bloku wybudowanym na początku lat 2000. –...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta