Finansowanie powiązane z ESG to korzyść dla klientów i banków
Finansowanie, którego warunki zależą od spełnienia wskaźników z obszaru ESG, jest dostępne dla szerokiego grona firm, od największych po małe. Nie zależy też od branży – podkreśla Paweł Derengiewicz, dyrektor Biura Finansowania Strukturyzowanego w Banku BNP Paribas.
Czy widać wzrost znaczenia ESG w gospodarce? Jakie podejście do tych kwestii ma Bank BNP Paribas i jak ESG zmienia rynek bankowy?
Kwestie ESG weszły już głęboko do naszego DNA i są wpisane w strategię obowiązującą do 2025 r. Nasze podejście przejawia się na trzech płaszczyznach. Po pierwsze stosujemy konkretne zasady zrównoważonego rozwoju w codziennej działalności. Widoczne są one w inkluzywnym podejściu, czerpaniu energii z odnawialnych źródeł czy działaniu zgodnie z polityką równości płci.
Druga płaszczyzna to kwestia oceny ryzyka, a trzecia – konkretna działalność biznesowa, wynikająca z realizowanej przez nas strategii. Chcemy finansować klientów, którzy działalność prowadzą w sposób odpowiedzialny, etyczny, z poszanowaniem środowiska i aspektów społecznych. Bank BNP Paribas pod względem ESG wyznacza standardy na rynku. Wartość udzielonego przez nasz bank zrównoważonego finansowania sięga już ponad 10 mld zł.
Z czego wynika rosnąca rola ESG?
Na pewno znaczący wpływ ma Unia Europejska, która podejmuje kompleksowe działania, mające na celu promowanie gospodarki niskoemisyjnej i zrównoważonego rozwoju. To z kolei przekłada się na konkretne ramy dla sektora finansowego, który ma bardzo istotną rolę do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta