Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trzeba zadbać o kapitał intelektualny

06 grudnia 2024 | Ekonomia i rynek | Michał Duszczyk
Aż 66 proc. rodzimych menedżerów IT wskazuje na deficyt wykwalifikowanego personelu. M.in. właśnie przez braki kadrowe odsetek udanych projektów cyfrowych w firmach nad Wisłą to jedynie 11 proc., podczas gdy na świecie 48 proc.
autor zdjęcia: Yuri Arcurs peopleimages.com
źródło: Rzeczpospolita
Aż 66 proc. rodzimych menedżerów IT wskazuje na deficyt wykwalifikowanego personelu. M.in. właśnie przez braki kadrowe odsetek udanych projektów cyfrowych w firmach nad Wisłą to jedynie 11 proc., podczas gdy na świecie 48 proc.

Coraz gorsze wskaźniki rodzimej nauki, odpływ talentów, fatalna pozycja w rankingach innowacyjności i problemy firm z cyfryzacją nie napawają optymizmem. Jaka jest pozycja Polski w technologicznym wyścigu?

Nauka, która powinna być motorem naszej innowacyjności, ma ewidentny problem. W kontekście budowy gospodarki opartej o nowe technologie, zwłaszcza w erze AI, to bardzo zła informacja.

Skąd taki pesymizm? Oznak kryzysu jest wiele, ale czarę goryczy przelały doniesienia z ostatnich paru dni. Otóż ERC (European Research Council), najważniejsza europejska instytucja przyznająca granty na badania naukowe, opublikowała listę niemal 330 laureatów konkursu, do których trafi 678 mln euro. W tym gronie znalazł się tylko jeden beneficjent z Polski. To wynik, jaki osiągnęły Litwa, Łotwa czy Malta. Dla porównania Niemcy zgarnęli 67 grantów, Hiszpanie – 21, a Czesi – 10. Wyprzedziły nas nawet Finlandia (11) oraz Słowenia (2).

Polska nauka tonie

Jeśli przyjrzeć się uważniej liście ERC, widać pięć polskich nazwisk, tyle że cztery z tych grantów trafiły na zagraniczne uczelnie, czyli tam, gdzie ci naukowcy pracują. To sygnał, że nasi badacze szukają szans poza Polską. Czy będą wyjeżdżać kolejni? Eksperci obawiają się, że...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 13045

Wydanie: 13045

Spis treści

Reklama

Zamów abonament