Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zmiany w ustawie o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Kogo dotyczą?

06 grudnia 2024 | Biznes | Krystian Tomasik

W listopadzie został udostępniony kolejny projekt ustawy mającej implementować dyrektywę NIS2 oraz zestaw narzędzi Toolbox 5G. Kto będzie zobowiązany do stosowania procedur w zakresie cyberbezpieczeństwa w 2025 roku?

17 października upłynął termin na wdrożenie dyrektywy NIS2 w państwach członkowskich Unii Europejskiej. Nowe przepisy rozszerzają znacząco katalog podmiotów zobligowanych do stosowania odpowiednich procedur w zakresie cyberbezpieczeństwa. Z uwagi na formę unijnego aktu, niezbędna jest jednak implementacja zawartych w nim regulacji. Powyższe skutkowało przedłożeniem projektu ustawy o zmianie ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa.

Pierwotna treść projektu odznaczała się niejasnymi kryteriami ich klasyfikacji, utrudniając tym samym ustalenie zakresu obowiązków i potencjalnych konsekwencji w konkretnych przypadkach.

Podmioty kluczowe

Aktualny projekt ustawy wskazuje, że podmiotami kluczowymi są osoby fizyczne, osoby prawne albo jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, które mieszczą się w załączonym do projektu ustawy wykazie sektorów kluczowych i które przewyższają wymogi dla średniego przedsiębiorstwa.

Ustawodawca zrezygnował z zastosowanej wcześniej koniunkcji i odniesienia do wykazu podmiotów ważnych. Zabieg ten sprawił, że do podmiotów kluczowych zakwalifikowane będą mogły być te podmioty, które przewyższają wymogi dla średniego przedsiębiorstwa i prowadzą działalność o określonym charakterze w sektorach takich jak:

∑ energia, w tym wydobywanie kopalin, energia elektryczna, ciepło, ropa i paliwa, gaz...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 13045

Wydanie: 13045

Spis treści

Reklama

Zamów abonament