Nowe unijne inicjatywy: handel elektroniczny i delegowanie pracowników
Handel elektroniczny staje się przedmiotem intensywnych dyskusji w Brukseli w związku z napływem niezgodnych z unijnymi regulacjami produktów spoza Unii Europejskiej i potrzebą wzmocnienia nadzoru nad platformami internetowymi.
Jednocześnie Komisja Europejska proponuje jednolity portal e-deklaracji, który ma ułatwić przedsiębiorcom delegowanie pracowników. Obie inicjatywy mają kluczowe znaczenie dla poprawy ochrony konsumentów, uczciwej konkurencji i wzmocnienia jednolitego rynku UE.
Handel elektroniczny i egzekwowanie przepisów
W ostatnich miesiącach temat handlu elektronicznego oraz egzekwowania przepisów w tym obszarze stał się przedmiotem wzmożonej uwagi w Brukseli. Głównie z powodu coraz większego napływu produktów wytwarzanych w krajach trzecich, które trafiają bezpośrednio do konsumentów w UE za pośrednictwem platform internetowych. Wiele z tych produktów nie spełnia unijnych wymogów dotyczących bezpieczeństwa i zgodności, co rodzi poważne konsekwencje dla ochrony konsumentów oraz zasad uczciwej konkurencji.
W nowej Komisji Europejskiej aż czterech komisarzy, Sejourné, Virkkunen, McGrath i Šefčovič, zajmie się różnymi aspektami dotyczącymi e-commerce. Ich portfolia obejmują kluczowe dla tego tematu obszary, takie jak polityka cyfrowa, handel, ochrona konsumentów i rynek wewnętrzny. Jednak nakładanie się kompetencji komisarzy wskazuje na możliwe napięcia między dyrekcjami generalnymi Komisji w zakresie tego, która będzie dla tego obszaru wiodąca i jaki powinien być kierunek podejmowanych działań.
Pod...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta