Najważniejsze zmiany w prawie własności intelektualnej
Zainicjowane w minionym roku zmiany w prawie własności intelektualnej mają istotny wpływ na funkcjonowanie twórców, przedsiębiorców oraz użytkowników technologii cyfrowych. W 2025 roku reforma prawa własności intelektualnej będzie kontynuowana.
Reforma prawa własności intelektualnej i nowych technologii ma między innymi na celu dostosowanie przepisów do dynamicznie rozwijającej się gospodarki cyfrowej oraz technologicznej. W 2025 roku czekają nas kolejne działania, które wpłyną na praktykę ochrony praw autorskich i własności przemysłowej. Poniżej przedstawiam kluczowe zmiany jakie zaszły w minionym roku oraz prognozy na nadchodzący rok.
1. Nowelizacja ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych
20 września 2024 r. weszła w życie długo oczekiwana nowelizacja ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (DzU z 2024 poz. 1254), której głównym celem było wdrożenie do polskiego porządku prawnego unijnych dyrektyw. Nowe przepisy wprowadziły m.in.:
∑ Tantiemy za udostępnianie utworów w internecie: Twórcy zyskali prawo do wynagrodzenia za publiczne udostępnianie ich utworów w taki sposób, aby każdy mógł mieć do nich dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym, zwłaszcza w Internecie.
∑ Wytyczne dotyczące sposobu wyliczania wynagrodzenia: Wprowadzono mechanizmy mające zagwarantować twórcom godziwe wynagrodzenie za korzystanie z ich utworów. Wynagrodzenie będzie musiało...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta