DORA czyli nowe wymogi dla sektora finansowego
Rozporządzenie DORA zaczyna obowiązywać od 17 stycznia – mówi Natalia Kotłowska-Wochna, radca prawny z kancelarii Kochański & Partners.
Jakie podmioty obejmie rozporządzenie DORA i ile ich mniej więcej jest?
Natalia Kotłowska-Wochna: W skali Unii Europejskiej szacuje się, że będzie to ok. 20 tys. podmiotów. Obejmuje to szeroko rozumiany sektor finansowy, w rozporządzeniu wprost wymieniono ok. 20 kategorii podmiotów. Chodzi tu o instytucje kredytowe, płatnicze, firmy inwestycyjne, zakłady ubezpieczeniowe, ale też np. giełdy kryptowalut. Są jednak drobne wyłączenia ze względu na skalę działania podmiotów. O ile jednak jest oczywiste, że DORA obejmie banki, to już w przypadku podmiotów z sektora inwestycyjnego czy ubezpieczeniowego nie było to takie jasne. Część z nich nawet dziś ma wątpliwości, czy są nią objęte, czy nie. Trzeba zinterpretować zawarty w przepisach katalog, by odpowiedzieć na to pytanie.
null
Czy DORA zacznie realnie obowiązywać od 17 stycznia, czy są do tego potrzebne przepisy krajowe?
Jest to rozporządzenie, a więc ma skutek bezpośredni od 17 stycznia. Mimo to są wymagane przepisy krajowe w zakresie ram nadzoru. Będą one wskazywać, w jaki sposób KNF ma pilnować przestrzegania obowiązków z DORA. Na razie mamy tylko projekt ustawy w tej sprawie. W ostatni dzień poprzedniego roku KNF opublikował komunikat, że choć prace nad projektem są już zaawansowane, to będzie nawet kilkanaście tygodni...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta