Rynek e-handlu systematycznie rośnie. Ma dobre perspektywy
Innowacje technologiczne, zmiany pokoleniowe i ewoluujące oczekiwania konsumentów to główne motory dynamiki e-commerce. Jakie trendy są najbardziej widoczne?
Nieustannie rosnąca wartość rynku e-commerce daje podstawy do kontynuacji tego trendu na pograniczu jedno- i dwucyfrowej dynamiki. Dzięki wskaźnikom sprzedaży, takim jak Baselinker Index, widać, że niemal każdy miesiąc w 2024 r. był pod względem wzrostu lepszy niż w roku poprzednim. Przykładowo sprzedaż w lipcu 2024 r. była o 16,4 proc. wyższa niż przed rokiem, wrześniowa aż o 24,2 proc., a w październiku dynamika sięgnęła 16,5 proc.
– Dane te wskazują na stały progres, który będzie trwał z uwagi na słabnącą inflację i spodziewane obniżki stóp procentowych. Ich skutkiem będzie większa siła nabywcza konsumentów – podkreśla Tomasz Gutkowski, szef sprzedaży i rozwoju biznesu w Univio.
Według prognoz PwC w 2028 r. rynek e-commerce osiągnie wartość 192 mld zł, co oznacza średni roczny wzrost na poziomie 8 proc.
Rosnące wymagania
Polski e-handel staje się coraz bardziej międzynarodowy. W 2024 r. dynamika w tym segmencie wynosiła co najmniej kilkanaście procent. W 2025 r. ekspansja będzie kontynuowana.
– Popularne staną się mniej oczywiste kierunki zagraniczne, takie jak Włochy (w tym roku pojawił się na tym rynku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta