Podatek od strat do zapłaty. Może być zerowy, wyliczenie żmudne
Do końca marca osoby prawne, które w ubiegłym roku poniosły straty albo wykazały rentowność poniżej 2 proc., powinny zapłacić podatek zwany minimalnym. To zupełnie inna danina niż globalna, o podobnej nazwie.
Polski ustawodawca wykonał podwójną pracę w dziele ścigania firm dążących do minimalizacji podatku dochodowego. Najpierw, przy okazji wprowadzania rewolucji zwanej Polskim Ładem, wprowadził podatek od przychodów, zwany podatkiem minimalnym. Stało się to z początkiem 2022 roku, ale potem odroczono jego obowiązywanie. Trzeba go zapłacić od przychodów za rok 2024.
Jesienią ub.r. Sejm uchwalił ustawę o globalnym podatku wyrównawczym, którego odmianą też jest podatek minimalny. Było to wdrożenie europejskiej dyrektywy, która poza ogólnym celem nie miała nic wspólnego z minimalnym podatkiem rodem z tzw. Polskiego Ładu. Tego ostatniego nie zniesiono mimo zastrzeżeń o dublowanie rozwiązań prawnych.
W...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta