Rozporządzenie EUDR przesunięte
Kryzys klimatyczny | Ochrona zasobów
Parlament Europejski 14 listopada 2024 r. głosował w sprawie odroczenia rozporządzenia o wylesianiu European Union Deforestation Regulation (dalej: EUDR). Większość europosłów zagłosowała za tym, by regulacja weszła w życie z 12-miesięcznym opóźnieniem, tym samym będzie ona formalnie obowiązywać od 2026 r., a nie, jak wcześniej zakładano, od 2025 r.
EUDR to jedno z kluczowych narzędzi legislacyjnych mających na celu ochronę światowych zasobów leśnych oraz walkę z globalnym kryzysem klimatycznym. Czy EUDR faktycznie spełnia swoją rolę?
Czym jest EUDR
EUDR ma zapewnić, że produkty pochodzące z określonych surowców, takich jak kawa, kakao, drewno, olej palmowy, soja, kauczuk, bydło, które są wprowadzane na rynek lub eksportowane z UE, nie spowodowały wylesiania ani degradacji lasów podczas ich produkcji i są objęte oświadczeniem o należytej staranności. Ponadto, ograniczeniom będą podlegać produkty pochodzące od wymienionych towarów, czy też wytworzone przy ich użyciu. EUDR ma stanowić remedium na postępujące wylesianie, degradację i przekształcanie lasów na świecie. Jest także elementem koncepcji ESG oraz tworzonych przez UE ram prawnych związanych z ochroną środowiska.
Realizacja celów EUDR opiera się zasadniczo na przestrzeganiu trzech kluczowych kryteriów,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta