Jak sprostać oczekiwaniom CSDDD bez naruszenia prawa konkurencji
Zrównoważony rozwój | Zaangażowanie przedsiębiorstw
Unia Europejska podejmuje wiele inicjatyw legislacyjnych zmierzających do przekształcenia jej gospodarki w bardziej zrównoważoną, czyli chroniącą prawa człowieka i środowisko. Kluczem do sukcesu w realizacji tego celu jest zaangażowanie przedsiębiorców. Polegają oni na globalnych łańcuchach wartości, zatem ich społecznie i środowiskowo odpowiedzialne postępowanie ma szerokie spektrum oddziaływania i może realnie przyczynić się do pożądanych zmian.
Przykładem takiej inicjatywy unijnej jest dyrektywa dotycząca należytej staranności przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (w skrócie: CSDDD). Dziś chcemy się skupić na relacji pomiędzy CSDDD a prawem konkurencji. Z jednej bowiem strony CSDDD zobowiązuje przedsiębiorców do podejmowania określonych działań, z drugiej natomiast te działania mogą podlegać ocenie z perspektywy prawa konkurencji (zakazującego antykonkurencyjnych porozumień i nadużywania pozycji dominującej). Niewątpliwie ten styk będzie źródłem kontrowersji, tj. w jaki sposób przedsiębiorcy będą mogli sprostać wymogom CSDDD bez jednoczesnego naruszenia reguł konkurencji....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta