Najem mieszkań nie powinien zdrożeć. Lokatorzy nie czują presji
Chętni na wynajem mieszkania mają spory wybór, a czynsze można negocjować. Największe rabaty, przekraczające 10 proc., dostają najemcy największych mieszkań. W tym roku czynsze nie powinny rosnąć.
Gorączka na rynku najmu mieszkań wywołana wybuchem wojny w Ukrainie dawno opadła. Jak mówi Marcin Jańczuk, ekspert sieciowej agencji Metrohouse, w porównaniu z tym okresem popyt na lokale na wynajem wyhamował. Nadal jednak, jak zaznacza, jest „zadowalający” z punktu widzenia właścicieli i inwestujących na tym rynku.
– Właściwie wycenione mieszkania dość szybko znajdują nowych najemców – zapewnia Jańczuk. – Powrót do normalności na rynku najmu spowodował, że właściciele lokali zrozumieli potrzebę regularnych remontów i podwyższania standardu, aby móc konkurować z dużą falą lokali inwestycyjnych, które trafiły na rynek w ostatnich latach. Grupa najemców, którzy oczekują, że mieszkanie będzie zaprojektowane i wyposażone zgodnie z obecnymi trendami, znacznie się powiększyła. Wciąż są jednak chętni na mieszkania o niskim standardzie.
W największych miastach coraz liczniej meldują się klienci z zagranicy. – I to nie tylko z Europy, ale coraz częściej także z Azji i Afryki – mówi ekspert Metrohouse. – Przyjeżdżają do nas w poszukiwaniu lepszego życia.
Polowanie na okazje
Sam koniec 2024 r. na rynku najmu był spokojny. – W okresie świątecznym wiele osób skupia się na innych sprawach. Mimo to w grudniu nie brakowało osób szukających nowego lokum – mówi Anton Bubiel, prezes Rentier.io i dyrektor operacyjny...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta