Znów zawrzało w prokuraturze z powodu wynagrodzeń
Ogromne zamieszanie w środowisku prokuratorów wywołało pismo prokuratora krajowego dotyczące podwyżek wynagrodzeń. Wynikało z niego, że pensje w nowej wysokości powinny być naliczane w ciągu trzech miesięcy po ogłoszeniu budżetu, a nie od stycznia.
Zgodnie z art. 123 ust. 1 prawa o prokuraturze podstawę ustalenia wynagrodzenia prokuratora w danym roku stanowi przeciętne wynagrodzenie w drugim kwartale roku poprzedniego, ogłaszane przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. W ubiegłym roku, zgodnie z komunikatem GUS dotyczącym przeciętnej pensji w II kwartale 2023 r., było to 7005,76 zł.
Wysokość pensji ustala się, mnożąc kwotę przez odpowiedni mnożnik, określony w rozporządzeniu Rady Ministrów. Jego wysokość zależy od szczebla, na jakim pracuje dany prokurator, doświadczenia etc. Rozporządzenie przewiduje aż 11 różnych wartości: od 2,05 (najniższy mnożnik w prokuraturze rejonowej) po 4,13 (dla...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta