System kaucyjny w Polsce nie ruszył od 1 stycznia
GOZ | Korzyści środowiskowe
System depozytowo-kaucyjny, będący częścią rozszerzonej odpowiedzialności producenta, od lat z powodzeniem działa w wielu krajach europejskich. W Polsce jego wprowadzenie, pierwotnie planowane na 1 stycznia 2025 r., zostało opóźnione i wejdzie 1 października 2025 r. Choć to przesunięcie daje czas na przygotowania, opóźnia również korzyści środowiskowe, takie jak efektywniejsza selektywna zbiórka opakowań i recykling.
Jak działa system kaucyjny?
System polega na objęciu opakowań opłatą (kaucją), doliczaną do ceny produktu i zwracaną konsumentowi po oddaniu opakowania. Mechanizm obejmie producentów, dystrybutorów, obiekty handlowe i konsumentów, tworząc nowy model współpracy i zarządzania odpadami. Wymaga to przejrzystych i sprawiedliwych przepisów, których kształt wciąż nie jest ostatecznie ustalony. Obecnie selektywnie zbiera się zaledwie 40 proc. opakowań po napojach, podczas gdy unijne wymogi zakładają osiągnięcie poziomu 65 proc. recyklingu odpadów do 2035 roku. System kaucyjny, obejmujący butelki PET do 3 litrów, puszki do 1 litra i wielorazowe butelki szklane do 1,5 litra, ma być...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta