Koniec boomu na firmy IT? Programiści wracają na etat
Liczba działalności gospodarczych w branży technologii informatycznych zakładanych nad Wisłą wyraźnie wyhamowała – wynika z najnowszych danych.
Statystyki dotyczące działalności gospodarczych w branży IT nie pozostawiają złudzeń – w Polsce wciąż przybywa podmiotów o takim profilu. W 2024 r. zarejestrowano ich blisko 24 tys., a to o niecałe 10 proc. lepszy wynik niż przed rokiem. Jak się okazuje, dane te są jednak, mimo wszystko, zaskakująco słabe. W poprzednich latach wzrosty sięgały bowiem 20–25 proc. Tym samym nie sprawdziły się oczekiwania wielu ekspertów co do tego, że łączna liczba firm IT w naszym kraju na koniec ub.r. przebije 220 tys.
Dynamika sprzed pandemii
Przygotowane specjalnie dla „Rzeczpospolitej” analizy wywiadowni gospodarczej Dun&Bradstreet (D&B) pokazują, że w minionym roku najwięcej przybywało firm w segmencie oprogramowania. Ich liczba wzrosła o ponad 10 proc. W efekcie nad Wisłą jest już prawie 150 tys. tego typu podmiotów. Dla porównania w 2019 r., czyli jeszcze przed pandemią, było ich 67 tys. Rosła także liczba firm zajmujących się doradztwem w zakresie informatyki (o prawie 9 proc.) oraz zarządzaniem urządzeniami IT (8 proc.). Najsłabszą dynamiką wykazały się podmioty świadczące usługi informatyczno-komputerowe – w 2024 r. przybyło ich tylko...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta