Spieszmy się kochać zwierzęta
„Nadzieja” Coetzeego to tom z kręgu Elizabeth Costello. „Szklana rzeźnia” współtworzyła spektakl Warlikowskiego.
Topowy pisarz może liczyć nie tylko na wiernych czytelników, ale i chętne do inicjatywy wydawnictwa. Na całym świecie trwa wyścig oficyn na pomysły, jak wzbogacić ofertę noblisty, który nie rozpieszcza licznymi premierami, a prowadzi też własną politykę językową. Osłabia znaczenie angielskiego, który jego zdaniem kolonizuje globalną wioskę, i stawia na premiery w języku hiszpańskim.
Właśnie po hiszpańsku w Argentynie w 2022 r. miała prapremierę nowela „Polak” o starym polskim pianiście Witoldzie Walczykiewiczu, dzisiejsza wersja Don Kichota, rzecz o kliszach miłości. Wydawnictwo Znak wydało tę frapującą książkę dokładnie rok temu. Również w Stanach Zjednoczonych „Polak” ukazał się jako samodzielna pozycja, ale już m.in. w Wielkiej Brytanii i Kanadzie wraz z opowiadaniami, jakie Polacy otrzymują od Znaku teraz. Po raz pierwszy ukazały się w hiszpańskojęzycznym tomie „Siedem opowieści moralnych” w 2018 r.
Coetzee i „Nadzieja”
Dodajmy, że w 2022 r. Znak opublikował „Żywoty zwierząt” w tłumaczeniu Jacka Dehnela, również skoncentrowane wokół kwestii wegetarianizmu i postaci Elizabeth Costello, która jest pisarskim alter ego Coetzeego, a także tytułową bohaterką powieści z 2003...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta