Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy należy chronić zawody kreatywne przed AI?

23 stycznia 2025 | Ekonomia i rynek | Jacek J. Wojciechowicz
autor zdjęcia: mat. pras.
źródło: Rzeczpospolita

Skoncentrujmy się na wsparciu adaptacyjnym i edukacji, które umożliwią pełne wykorzystanie potencjału AI

W dobie dynamicznego rozwoju technologicznego sztuczna inteligencja (AI) zaczyna odgrywać coraz większą rolę w gospodarce globalnej i krajowej. Z prognoz Parlamentu Europejskiego wynika, że wkład AI w gospodarkę globalną do roku 2030 może wynieść 13–15,7 bln dol. Z kolei, jak wynika z raportu EY i Liberty Global „Wired for AI”, zastosowanie AI w polskiej gospodarce może przynieść korzyści odpowiadające pracy 4,9 mln osób, generując dodatkowo 90 mld dol. wartości produkcyjnej w skali roku.

Mimo tych oczywistych potencjalnych korzyści ekonomicznych nadal widoczne są obawy przed szybkim rozwojem nowych technologii, a w tym AI. Obawy te i opór przed zastosowaniem nowych technologii nie są niczym nowym – wystarczy przypomnieć choćby ruch luddystów z wczesnego okresu pierwszej rewolucji przemysłowej. Jednak niezwykle dynamiczny rozwój dużych modeli językowych (LLM), takich jak ChatGPT, czy systemów do generowania obrazów wywołuje obawy o przyszłość niektórych zawodów, szczególnie tych związanych z branżami kreatywnymi.

Takie obawy wyraziła niedawno ministra pracy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, pytając, czy pewnych zawodów, na przykład kreatywnych, nie należałoby objąć ochroną przed wpływem AI. Jej zdaniem odpowiedzią na ryzyko bezrobocia ze strony AI nie może być wyłącznie więcej edukacji, przekwalifikowania, szkoleń, tylko instrumenty, które zagwarantują...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 13082

Wydanie: 13082

«
  • styczeń
  • 2025
»
PnWtŚrCzPtSbNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Spis treści
Zamów abonament