Współczynniki KOBiZE i dane ze spółek energetycznych: zachowaj ostrożność przy liczeniu śladu węglowego
Środowisko | Emisyjność przedsiębiorstw
Polska jako jeden z krajów Unii Europejskiej zobowiązała się do realizacji celów Europejskiego Zielonego Ładu prowadzących m.in. do neutralności klimatycznej w 2050 r. Ustalenie aktualnego śladu węglowego oraz identyfikacja głównych źródeł emisji to najważniejsze kroki do opracowania rzetelnej strategii dekarbonizacji i realizacji powyższych celów. Jednak często analizy emisyjności bazują na błędnych wskaźnikach.
Zakresy kalkulacji (i komplikacji)
Zgodnie ze standardem GHG Protocol ślad węglowy przedsiębiorstwa liczony jest w trzech zakresach. Zakres 1 obejmuje emisje bezpośrednie, powstające w źródłach będących własnością organizacji lub które są pod jej kontrolą. W zakresie 1 ujęte są emisje ze stacjonarnego i mobilnego spalania paliw, emisje niezorganizowane oraz emisje procesowe. W zakresie 2 uwzględniane są emisje pośrednie pochodzące z wytwarzania zakupionej energii elektrycznej, pary, ciepła lub chłodu zużywanego przez spółkę raportującą. Zakres 3 jest zdecydowanie bardziej skomplikowany i obejmuje 15 kategorii. Dotyczą one wszystkich innych emisji pośrednich występujących w całym łańcuchu wartości danej organizacji, będących poza jej bezpośrednią kontrolą.
Przeprowadzenie analizy śladu węglowego we wszystkich trzech zakresach wymaga nie tylko zebrania bardzo dużej ilości danych, ale...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta