Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

O modzie w polityce

16 kwietnia 2025 | Dodatek | Jacek Dubois

Osiągnięciem politycznym jest zarówno stworzenie mody na demokrację, jak i wykorzystanie koniunktury do jej wprowadzenia.

Polityka to często zabawa w hipokryzję, bo gdy dochodzi do sprawdzenia, czy spełniono obietnice, to od deklaracji ważniejsze okazują się koniunktury polityczne. One determinują decyzje polityczne, bo najczęściej polityk najpierw patrzy na słupki wyborcze i statystyki, a potem zimno kalkuluje. Tylko wizjonerzy nie oglądają się na to, czego oczekują wyborcy. Stawiają wszystko na jedną kartę, chcąc ich przekonać do własnych wizji.

Polityczny model

Taka jest też różnica między zwykłym krawcem a kreatorem mody. Zwykły krawiec obserwuje, jaka jest moda, i szyje zgodnie z jej wymogami, a kreator nie patrzy na to, co jest modne, tylko na to, co jego zdaniem powinno być modne i tę swoją wizję narzuca innym. Podobnie myślą charyzmatyczni politycy, którzy nie oglądają się na poglądy wyborców, tylko próbują porwać tłumy i zarazić innych swoimi pomysłami. Zarówno zatem w krawiectwie, jak i w polityce staje się przed dylematem: czy podjąć próbę zarażenia innych swoimi poglądami, przyjmując ryzyko porażki, jeśli projekt się nie powiedzie, czy też przyjąć drogę umiarkowanych kroków, czasem nawet wstecznych, i obserwując oczekiwania większości – postępować zgodnie z tymi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 13153

Wydanie: 13153

Spis treści
Zamów abonament