Kamień węgielny budowy systemu kaucyjnego: dobra współpraca operatorów
Uczestnicy naszej redakcyjnej debaty z jednej strony cieszą się, że kilkuletnie prace nad systemem kaucyjnym są na finiszu. Z drugiej jednak przestrzegają, że na tym ostatnim etapie czeka nas jeszcze mnóstwo pracy.
Jesteśmy na finiszu długiego maratonu – tak opisywała obecny stan prac nad systemem kaucyjnym podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Anita Sowińska, otwierając dyskusję szerokiego grona ekspertów. – To ostatnie, kluczowe kilometry. Wszyscy jesteśmy już trochę zmęczeni, ale musimy dokończyć dzieło, które rozpoczęliśmy – zachęcała.
Jak podkreśliła ministra Sowińska, system kaucyjny rusza 1 października. Będzie on miał olbrzymie znaczenie, zarówno pod względem środowiskowym – choćby dlatego, że wszystkim nam zależy, by w przestrzeni publicznej i w lasach lądowało jak najmniej odpadów – oraz gospodarczym, gdyż drugim motywatorem była dbałość o zasoby planety i to, by mogły one wracać ponownie do obiegu. – Trzeba zawsze podkreślać, że system oznacza także korzyści ekonomiczne: będziemy mieć znacznie więcej surowca wysokiej jakości, który będzie można ponownie wykorzystać do produkcji opakowań – zaznaczała.
– Za nami już legislacja – mówiła podsekretarz stanu w MKiŚ. – Był to proces trudny, wymagał wsłuchania się w głosy różnych interesariuszy. W tej chwili jesteśmy już w fazie wdrożenia i tutaj kluczową rolę odgrywają operatorzy, na nich spoczywa brzemię zapewnienia logistyki systemu: transportu, zbiórki, segregacji, ale też systemów komputerowych czy kodów kreskowych. Potrzebna jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta