Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Żeby dostać emeryturę, trzeba się zwolnić z pracy

16 kwietnia 2025 | Administracja – Orzecznictwo | Arkadiusz Turczyn

Nie ma znaczenia wymiar etatu, wysokość pensji ani fakt, że praca jest wykonywana za granicą. Aby nabyć prawo do emerytury, należy rozwiązać stosunek pracy. Tak wynika z orzecznictwa sądów.

Osoba ubiegająca się o emeryturę z ZUS musi rozwiązać wszystkie stosunki pracy. Kontynuacja zatrudnienia po dniu nabycia prawa do emerytury przesądza o zawieszeniu tego prawa, także w razie kontynuowania zatrudnienia w niepełnym wymiarze czasu pracy. Tak wynika z orzecznictwa. Nawiązując do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 7 lutego 2006 r., SK 45/04, Sąd Najwyższy uznał, iż umożliwienie pobierania świadczeń emerytalnych bez przerwania działalności zawodowej u dotychczasowego pracodawcy wykracza poza konstytucyjny zakres prawa do zabezpieczenia społecznego po osiągnięciu wieku emerytalnego – art. 67 ust. 1 Konstytucji RP. Jest to przywilej, który może podlegać ograniczeniom ze względu na prowadzenie przez państwo określonej polityki społecznej, np. w zakresie zapewnienia pełnego, produktywnego zatrudnienia czy zapewnienia miejsc pracy dla młodszych osób. Spełnienie przez ubezpieczonego ustawowych warunków nabycia prawa do emerytury nie musi oznaczać podjęcia przez organ rentowy jej wypłaty.

Wybór należy do ubezpieczonego

Artykuł 103a ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. DzU z 2024 r., poz. 1631 z późn. zm., dalej jako u.e.r.f.u.s.) stwarza ubezpieczonemu możliwość wyboru – albo decyduje się on na pobieranie emerytury i wtedy powinien rozwiązać stosunek pracy z pracodawcą, na rzecz którego wykonywał zatrudnienie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 13153

Wydanie: 13153

Spis treści
Zamów abonament