Sztuczna inteligencja nie zastąpi audytora
Coraz więcej firm audytorskich korzysta z zaawansowanych narzędzi analitycznych. Pomagają one poprawić jakość badań i sprawiają, że cały proces jest szybszy i bardziej efektywny.
Inwestycja w nowe technologie to nie tylko kwestia zwiększenia efektywności pracy, ale przede wszystkim podniesienia jakości usług i zaufania interesariuszy.
– Audyt z wykorzystaniem nowych technologii to połączenie eksperckiej wiedzy i odpowiednich narzędzi. To właśnie ten model będzie wyznaczać standardy w nadchodzących latach – uważa Przemysław Koblak, parter PKF Polska.
Rynek ewoluuje
Ważnym krokiem w kierunku cyfryzacji audytu było wprowadzenie jednolitego pliku kontrolnego (JPK).
– Został wprowadzony co prawda w celu usprawnienia i uszczelnienia systemu podatkowego, ale stał się jednym z narzędzi, które może być wykorzystywane w analizie dużych zbiorów danych. Ponadto dane zaczerpnięte z JPK są wiarygodne – podkreśla Lidia Skudławska, partner zarządzająca Moore Polska.
Nowe technologie pozwalają analizować ogromne zbiory danych księgowych, co zwiększa szansę na wychwycenie błędów lub nieprawidłowości. Dzięki big data można też porównywać dane finansowe z innymi – na przykład z zewnętrznymi danymi branżowymi czy makroekonomicznymi. To z kolei pomaga lepiej ocenić ryzyka.
Sztuczna inteligencja automatyzuje sporo zadań, takich jak przegląd zapisów księgowych, rozpoznawanie anomalii czy przetwarzanie faktur. W efekcie audytorzy mogą się bardziej skupić na kluczowych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta