Koszty budowy morskich wiatraków spadną
Sektor morskiej energetyki wiatrowej w Europie potrzebuje jasnych, długoterminowych harmonogramów inwestycji potwierdzonych w aukcjach, politykach energetycznych państw i regulacjach.
Przewidywalność jest kluczowa dla całego sektora: zarówno inwestorów, jak i łańcucha dostaw. Tylko w takiej sytuacji można planować prace w długim terminie: dostawcy dla sektora offshore mają podstawę, by inwestować w rozwój produkcji i w pracowników, usługodawcy – w zwiększanie skali działania. Jasny harmonogram nie rodzi ryzyka, że pojawią się luki rynkowe skutkujące czasowym spadkiem popytu, które są zagrożeniem szczególnie dla mniejszych firm. Pozwala skoordynować prace w regionie i zaplanować je w optymalny sposób. To ułatwiłoby podejmowanie decyzji inwestycyjnych. – Dziś widzimy, że brak jasnych harmonogramów powoduje wąskie gardła na poziomie Europy, co utrudnia dostęp do poszczególnych elementów łańcucha dostaw dla morskiej energetyki wiatrowej, począwszy od statków instalacyjnych, po turbiny czy elementy związane bezpośrednio z infrastrukturą energetyczną – mówi „Rz” Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.
Jednym z elementów stabilności rynku jest sprzyjające, przewidywalne prawo. Trwają prace nad krajowym projektem ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych. Obejmuje on zmiany w obszarze morskiej energetyki wiatrowej oraz implementuje dyrektywę RED III. Projekt przewiduje ułatwienia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta