To, że zabytek wymaga rozbiórki, nie uchroni przed karą za zaniechanie
Pozwolenia na budowę i konserwatorskie nie mogą zastąpić nakazu konserwatorskiego, bo udzielają one jedynie „prawa” do przeprowadzenia określonych robót budowlanych, ale nie nakładają takiego „obowiązku”.
Zabytki to ważny element tożsamości narodowej, dziedzictwa i historii naszego kraju. Trudno się więc dziwić, że państwo dba o ich ochronę, konsekwencją czego są m.in. szczególne regulacje dotyczące ich zabezpieczenia, konserwacji czy odbudowy. Te okazują się jednak wymagające nie tylko dla właścicieli czy inwestorów, ale także dla urzędników. A ważną wskazówką w stosowaniu przepisów dotyczących prac związanych z zabytkiem jest wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) we Wrocławiu z 12 września 2024 r.
Nałożone obowiązki...
Spór dotyczył zabytkowego budynku danej słodowni browaru należącego do samorządu. A zaczął się, gdy w październiku 2019 r. miastu nakazano wykonanie we wskazanym terminie szeregu prac zabezpieczających zabytek przed zniszczeniem. Ponieważ przez rok nic się nie zadziało, do akcji znów wkroczyli urzędnicy. Upomnieniem z października 2020 r. wezwano właściciela do wykonania nakazu konserwatorskiego.
Potem starosta zatwierdził projekt zagospodarowania terenu wraz z projektem architektoniczno-budowlanym oraz udzielił gminie pozwolenia na roboty budowlane. Konkretnie rozbiórkę części budynku oraz budowę tymczasowego dachu nad pozostałościami.
Schody zaczęły się, gdy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta