Pełnomocnik przy każdym przesłuchaniu świadka
Prokurator powinien stracić prawo do odmowy obecności pełnomocnika podczas przesłuchania świadka – uważa większość prawników i opowiada się za projektem adwokatury w tej sprawie.
Nie milkną echa głośnej sprawy przesłuchania Barbary Skrzypek, wieloletniej asystentki Jarosława Kaczyńskiego, która zmarła nagle 15 marca w wieku 66 lat. Przyczyną zgonu był rozległy zawał. Kilka dni wcześniej kobieta składała zeznania jako świadek w śledztwie dotyczącym inwestycji „dwie wieże” spółki Srebrna powiązanej z PiS, jednak bez udziału pełnomocnika.
Śmierć Barbary Skrzypek
Nie zgodziła się na to prok. Ewa Wrzosek, która zgodnie z przepisami procesowymi miała prawo odmówić obecności adwokata przy przesłuchaniu. W czynnościach tych uczestniczyli, poza śledczą, pełnomocnicy pokrzywdzonego austriackiego biznesmena mec. Jacek Dubois i Krystian Lasik.
Politycy PiS nadal w publicznych wypowiedziach wiążą przesłuchanie Barbary Skrzypek w prokuraturze z jej śmiercią. Sprawa ta stała się przyczynkiem do szerokiej dyskusji o potrzebie doprecyzowania przepisów procedury karnej dotyczącej uprawnień świadka. Mowa o art. 87 k.p.k., zgodnie z którym osoba niebędąca stroną może ustanowić pełnomocnika, jeżeli wymagają tego jej interesy w toczącym się postępowaniu....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta