Widać stabilizację i pozytywne tendencje. Ale są też wyzwania
Zatrzymany został gwałtowny spadek liczby biegłych rewidentów. Cieszy nas, że są młodzi ludzie, którzy chcą wiązać przyszłość z naszą profesją – mówi Kamil Jesionowski, prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów.
Jak PIBR ocenia obecną sytuację w branży audytorskiej?
Obserwujemy stabilizację i normalizację.
Co dokładnie ma pan na myśli?
Zatrzymany został gwałtowny spadek liczby biegłych rewidentów, który miał miejsce od momentu wprowadzenia nowego modelu nadzoru. Na koniec lutego br. liczba biegłych rewidentów wynosiła 4829, z czego 2544 osoby aktywnie wykonywały zawód. Dla porównania, na koniec 2017 r., w którym zapoczątkowane zostały radykalne zmiany legislacyjne, było nas ogółem 6682, a zawód wykonywało 3058 osób. Dla zobrazowania tej tendencji mogę podać aktualny przykład: w kwietniu wpiszemy do rejestru 13 nowych biegłych rewidentów, podczas gdy wykreślone zostaną jedynie dwie osoby.
W ubiegłym roku znacząco zwiększyła się liczba uczelni wyższych, które kształcą kandydatów do zawodu biegłego rewidenta.
Kolejnym pozytywnym aspektem jest poprawa relacji z Polską Agencją Nadzoru Audytowego. Współpraca z Agencją układa się obecnie zdecydowanie lepiej niż w poprzednich latach. Część naszych postulatów jest uwzględniana, a w przypadku rozbieżności poglądów, prowadzimy merytoryczne dyskusje. Co istotne, nasze propozycje nie są już z góry odrzucane.
Czy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta