Dostępność nieodpłatnej pomocy prawnej nadal budzi wątpliwości
Nowelizacja przepisów o nieodpłatnej pomocy prawnej wprowadzić ma na stałe m.in. możliwość udzielania zdalnych porad. Ale chętnych do pracy w punktach pomocy ubywa.
Przyjęty we wtorek przez rząd projekt ustawy o zmianie ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej, przygotowany przez resort sprawiedliwości, ma na celu zwiększyć dostępność tego systemu i efektywność wydawania środków. Ma to się odbywać głównie przez dopuszczenie możliwości udzielania porad poza punktem lub na odległość. Dziś taka możliwość istnieje tylko dla pewnej grupy osób z niepełnosprawnościami, wcześniej działała też w pandemii.
Przy takiej formie pomocy trudno byłoby jednak złożyć pisemne oświadczenie o niemożliwości poniesienia kosztów pomocy odpłatnej. Projektodawcy uznali, że oświadczenia te i tak nie stanowią dobrej formy weryfikacji, a...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta