Jak wspierać spółki komunalne?
Spółki komunalne nie generują znacznych zysków, a czasami wyłącznie przynoszą straty. Aby móc rozwijać się i podejmować działania inwestycyjne, potrzebują do tego dodatkowych środków finansowych.
Jednostki samorządu terytorialnego (dalej: j.s.t.) mogą wykonywać zadania własne, które podejmowane są w celu zaspokojenia zbiorowych potrzeb społeczności lokalnej, m.in. w formie utworzonej przez siebie spółki prawa handlowego, działającej z wykorzystaniem ulokowanego w niej mienia komunalnego. Przedmiotem działalności takiej spółki jest realizacja zadań użyteczności publicznej, a prowadzenie działalności gospodarczej, wykraczającej poza zadania o takim charakterze, jest możliwe wyłącznie w przypadkach wynikających z przepisów ustawy o gospodarce komunalnej.
Czy spółka komunalna osiąga zysk?
Realizacja zadań użyteczności publicznej zazwyczaj nie jest działalnością pozwalającą na osiąganie znacznych dochodów, stąd spółki komunalne często generują ujemny wynik finansowy. Mało tego, z uwagi na zakres powierzonych im zadań, publiczne źródła ich finansowania i ograniczenia prawne spółki te, choć stanowiące spółki prawa handlowego, co do zasady nie są nastawione na osiąganie zysków. Stąd też często zachodzi potrzeba udzielenia im wsparcia finansowego. Ich działalność nie jest bowiem rentowna.
Samorządy transferują dług
Działalność spółek komunalnych była wielokrotnie przedmiotem zainteresowania Najwyższej Izby Kontroli. W 2021 r. NIK skontrolował finansowanie i wspieranie działalności spółek z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta