Co z raportowaniem niefinansowym
Obszar ESG przechodzi obecnie prawdziwą rewolucję regulacyjną. Dla przedsiębiorstw i audytorów to duże wyzwanie.
Publikacja oraz transpozycja dyrektywy CSRD w Polsce nałożyła na określone przedsiębiorstwa dodatkowe wymogi sprawozdawcze w obszarach ESG. Do sporządzenia raportów za 2024 r. zobowiązane są duże jednostki zainteresowania publicznego. W kolejnych latach obowiązek ten ma dotyczyć dużych przedsiębiorstw oraz małych i średnich spółek notowanych na giełdzie. W ostatnich tygodniach ogłoszono zmiany, które zmieniają sytuację.
W lutym Komisja Europejska zaproponowała pakiet Omnibus, zakładający uproszczenia w obszarach raportowania zrównoważonego rozwoju, należytej staranności oraz taksonomii. Z kolei 3 kwietnia Parlament Europejski zagłosował za przyjęciem propozycji „stop-the-clock”. Projekt dyrektywy przewiduje m.in. odroczenie daty rozpoczęcia stosowania wymogów dotyczących sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dla tzw. drugiej i trzeciej fali jednostek.
Legislacyjna mgła
Aby wejść w życie, propozycja „stop-the-clock” wymaga teraz formalnego zatwierdzenia przez Radę Unii Europejskiej i publikacji.
– Główne przyczyny wprowadzenia pakietu Omnibus to między innymi kwestie, które zostały zidentyfikowane jako krytyczne w celu zwiększenie efektywności i roli gospodarczej UE w globalnej ekonomii – komentuje Łukasz Michorowski, partner Deloitte.
W efekcie inicjatywy Komisji Europejskiej część firm wstrzymała prace związane z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta