Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Starosta nie sprawdzi, czy dom jest zaprojektowany zgodnie z normami technicznymi

16 kwietnia 2025 | Administracja – Orzecznictwo | Magdalena Kuchnio

Organ architektoniczno-budowlany nie posiada uprawnień do merytorycznego badania projektu budowlanego, ale przed wydaniem decyzji o pozwoleniu na budowę sprawdza jego zgodność z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Mając na uwadze prawo własności, które chroni konstytucja, obejmujące prawo do zabudowy nieruchomości, odmowa zatwierdzenia projektu budowlanego oraz udzielenia pozwolenia na budowę mogą nastąpić tylko w przypadku oczywistej niezgodności z prawem planowanej inwestycji. Tak wynika z wyroku WSA w Warszawie z 12 marca 2020 r. (sygn. VIII SA/Wa 16/20).

Jakie dokumenty trzeba złożyć?

Wniosek o pozwolenie na budowę należy złożyć w starostwie powiatowym właściwym dla położenia nieruchomości, natomiast w miastach na prawach powiatu wniosek składa się do urzędu miasta. Może być złożony w postaci papierowej albo w formie dokumentu elektronicznego za pośrednictwem portalu e-Budownictwo. Warto pamiętać, że do wniosku nie trzeba załączać oryginałów dokumentów, można dołączyć kopie. Decyzję o pozwoleniu na budowę wydaje organ administracji architektoniczno-budowlanej. Zadania administracji architektoniczno-budowlanej wykonują starosta, wojewoda i główny inspektor nadzoru budowlanego.

Obowiązkowym elementem wniosku o udzielenie pozwolenia na budowę jest projekt budowlany. Podlega on zatwierdzeniu w decyzji o pozwoleniu na budowę. Oznacza to, że jest częścią tej decyzji. Powinien zawierać szczegółowe parametry planowanej inwestycji i dlatego nie ma potrzeby w decyzji o pozwoleniu na budowę ponownego ich określania (wyrok NSA z 22 listopada 2023 r., sygn. II OSK 528/21)....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 13153

Wydanie: 13153

Spis treści
Zamów abonament